Samsung 75DU8100 75 Inch Crystal 4K UHD HDR Smart TV
- Status: In Stock
- Brand: SAMSUNG
- Model: 75DU8100
- SKU: 75D81
Key Features
- Model: 75DU8100
- Motion Xcelerator, Ambient Mode, Auto Game Mode
- Dynamic Crystal Color, Crystal Processor 4K
- 75" UHD 4K (3840 x 2160) Display
- Analog Clean View, Triple Protection, 60Hz Refreshrate
| Main Features | |
| Display Type | LED |
| Screen Size | 75" |
| Resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
| Response Time | 3.5ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Processor | Crystal Processor 4K |
| Operating System | Tizen™ Smart TV |
| Connectivity | |
| USB | 2 x USB-A |
| HDMI | 3 HDMI (High Frame Rate) 4K 60Hz (for HDMI 1/2/3 |
| Bluetooth | Yes (BT5.2) |
| Wi-Fi | Yes (Wi-Fi 5) |
| LAN | Yes |
| Audio | |
| Speaker System | 20W |
| Audio Output | Adaptive Sound |
| Power | |
| Power Supply | AC100-240V~ 50/60Hz |
| Power Consumption (Max) | 215 W |
| Auto Power Off | Yes |
| Auto Power Saving | Yes |
| REMOTE | |
| Bluetooth | YES (TM2360E) |
| IR SENSOR | Yes |
| Physical Specification | |
| Dimension (L x W x H) | Package Size (WxHxD)
1834 x 1110 x 190 mm Set Size with Stand (WxHxD) 1676.7 x 1005.5 x 340.4 mm Set Size without Stand (WxHxD) 1676.7 x 960.3 x 26.6 mm Stand (Basic) (WxD) 1269.6 x 340.4 mm |